Najbardziej streetartowe miejscówki w Berlinie

Przez wielu Berlin określany jest mianem europejskiej stolicy street artu. Co ciekawe, narodziny sztuki ulicznej w tym mieście były ściśle związane z wybudowaniem muru berlińskiego w 1961 roku. Długa na 156 kilometrów konstrukcja prowokowała lokalnych grafficiarzy.

Street art w Berlinie – najlepsze adresy

Współczesny Berlin zaskakuje i zachwyca sztuką uliczną praktycznie na każdym kroku. Jest jednak kilka miejsc, które zasługują na szczególną uwagę. To one są najmocniej nasycone street artem.

  • East Side Gallery – Mühlenstraße 3-100
  • Urban Spree – Revaler Straße 99
  • Teufelsberg – Teufelsseechaussee 10
  • Okolica Urban Nation Museum For Urban Contemporary Art – Bülowstraße 7
  • Podwórko obok Haus Schwarzenberg – Rosenthaler Straße 39
  • Graffiti Wall of Fame – Niederbarnimstraße 15
  • Graffiti Wall na terenie Mauerpark – Gleimstraße 55
  • Tommy Weisbecker Haus – Wilhelmstraße 9
  • Holzmarkt – Holzmarktstraße 25

East Side Gallery

Najdłuższy zachowany odcinek muru berlińskiego między Ostbahnhof a Oberbaumbrücke zyskał sławę jako galeria-pomnik dla wolności. Pierwsze murale powstały w tym miejscu już w grudniu 1989 roku, tuż po upadku muru. Swoje prace stworzyło tutaj 118 artystów z 21 krajów.

Najpopularniejszą z nich – a zapewne najczęściej fotografowaną przez turystów – jest ta Dmitrija Wrubla, przedstawiająca Breżniewa i Honeckera w socjalistycznym braterskim pocałunku (Mój Boże, pomóż mi przetrwać tę śmiertelną miłość).

Kolorowe murale na Murze Berlińskim w Niemczech

Urban Spree

Dawny kompleks przemysłowy położony przy torach kolejowych, nieopodal Warschauer Straße. W postindustrialnej przestrzeni znajdziemy kluby, stoiska z jedzeniem, skate park i galerie sztuki. Miejsce słynie też z budki telefonicznej, która została przekształcona w najmniejszą dyskotekę na świecie.

Ale tym razem nie o tym. Na ścianach wszystkich budynków poszukiwacze street artu znajdą liczne murale i graffiti, głównie lokalnych artystów. Jedną z bardziej rozpoznawalnych prac jest The Artist’s Tears brytyjskiego artysty, Jamesa Cochrana.

Murale w Urban Spree niedaleko Warschauer Straße w Berlinie
Mural The Artist’s Tears  wykonany przez Jamesa Cochrana

Teufelsberg

Kiedyś stacja szpiegowska, dziś niezwykłe królestwo sztuki ulicznej. Praktycznie wszystkie ściany rozległego kompleksu pokryte są wielkoformatowymi pracami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Od kilku lat opuszczonymi obiektami na Diabelskim Wzgórzu zarządza organizacja, która pobiera drobne opłaty za wejście na ten teren.

Dawna stacja szpiegowska Teufelsberg w Berlinie, pełna street artu i murali
Graffiti Im looking at you w stacji Teufelsberg w Berlinie

Podwórko obok Haus Schwarzenberg

Już od lat dziewięćdziesiątych kamienice przy Rosenthaler Straße zamieszkiwali artyści, w tym kultowa grupa Dead Chicken (dlatego też miejsce to można wygooglować pod nazwą Dead Chicken Alley). Z czasem przestrzeń zaczęła się zmieniać, w okolicy zostały otwarte sklepy, kawiarnie, galerie i kino.

Obecnie podwórko jest wypełnione plakatami, napisami na ścianach i graffiti – które potrafią zmieniać się nawet z tygodnia na tydzień. Na dziedzińcu znajduje się również nietypowa klatka schodowa, pokryta tysiącami wlepek, która prowadzi do sklepu i galerii Neurotitan.

Podwórko Haus Schwarzenberg w Berlinie znane również jako Dead Chicken Alley

Mauerpark

Park znajduje się w dzielnicy Prenzlauer Berg. Co niedzielę na jego terenie organizowany jest kultowy pchli targ. Trafić można tu na stanowiska lokalnych projektantów mody i artystów oferujących rękodzieło, osoby sprzedające ubrania vintage i rupiecie, stoiska z kuchnią turecką i tajską.

Natomiast na murze znajdującym się przy stadionie lekkoatletycznym można legalnie tworzyć graffiti. Organizowane są tutaj również warsztaty, w trakcie których każdy może sprawdzić swoich sił w tworzeniu sztuki ulicznej.

Graffiti Wall w Mauerpark w Berlinie

Okolica Urban Nation Museum

Otwarte kilka lat temu berlińskie muzeum sztuki miejskiej – a raczej niezwykła galeria sztuki nowoczesnej – znajduje się przy stacji metra Nollendorfplatz w dzielnicy Schöneberg. Co ciekawe, również fasada kamienicy, w której mieści się Urban Nation, stała się przestrzenią do eksponowania kolejnych dzieł sztuki. Okolica Bülowstraße to obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów street artu.

Graffiti przy Bülowstraße w Berlinie

Kreuzberg

Na Kreuzbergu, legendarnej dzielnicy Berlina, street art rozgościł się na dobre. Znajdziemy tutaj dzieła międzynarodowych gwiazd, takich jak: Victor Ash, Blu, Smug, Os Gemeos, Millo.

Okolica obfituje w piękne murale, dlatego najlepiej nastawić się na spontaniczne zwiedzanie uliczek, podczas którego zaskakiwać będą nas kolejne ściany. Na trasie zwiedzania warto uwzględnić: Oranienstrasse , Oppelner Strasse, Luckauer Straße, Wassertorstraße, Gitschiner Straße, Bergfriedstraße, Mehringplatz.

Street art na Kreuzbergu w Berlinie