Murale w Łodzi

Nic dziwnego, że Łódź uznawana jest za polską stolicę street artu i znana jest dziś z tego na całym świecie. Murale widoczne są tu na każdym kroku, a ciągle przybywa nowych, głównie dzięki działaniom podejmowanym przez Fundację Urban Forms. Swojego czasu miasto zajęło nawet drugie miejsce, tuż za Nowym Jorkiem, w przeprowadzonym przez boredpanda.com rankingu dwudziestu światowych centrów urban artu, a festiwal Galeria Urban Forms został zaliczony przez Graffiti Art Magazine do pięciu najważniejszych streetartowych wydarzeń na świecie.

Fundacja w ciągu kilkunastu lat swojej działalności przyczyniła się do powstania ponad 150 murali. Do Łodzi ściągnęła najlepszych streetartowców z Polski i uznanych artystów zagranicznych. Ale to nie wszystko – wielkoformatowe prace tworzone są tu również w ramach innych projektów, chociażby z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń czy dzięki stypendiom artystycznym Prezydenta Łodzi.

Murale stały się znakiem rozpoznawczym miasta i wyjątkową atrakcją turystyczną. Na spacer szlakiem łódzkiego street artu spokojnie można poświęcić nawet kilka dni.

SIENKIEWICZA 81, ETAM CRu & ROBERT PROCH

Etam Cru przy współpracy z Robertem Prochem stworzyli swój już swój siódmy mural w Łodzi. Enjoy the silence jest zderzeniem dwóch światów – statycznego przedstawienia mężczyzny i martwej natury z bardziej dynamicznym wyobrażeniem psa. Pracę można znaleźć na terenie parkingu OFF Piotrkowska.

mural Łódź, ul.Sienkiewicza 81, Etam Cru & Robert Proch
Łódź, ul. Sienkiewicza 81, Etam Cru & Robert Proch

Legionów 41, klone yourself

Praca powstała w 2017 roku w ramach Off Galeria 2.0. Inspiracją dla artystów, którzy wzięli udział w projekcie, były obrazy wybitnych malarzy żydowskich z kolekcji Davida Malka, znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi. Klone Yourself jako wzór wybrał obraz Marca Chagalla Niebo zakochanych, odwrócił jednak postaci do góry nogami, a mural wykonał w charakterystycznej dla siebie minimalistycznej formie.

mural Łódź, ul.Legionów 41, Klone Yourself
Łódź, ul. Legionów 41, Klone Yourself

Nowomiejska 5, Roa

W dzieciństwie belgijski streetartowiec chciał zostać archeologiem. Przynosił do domu szkielety ptaków i małych gryzoni, które następnie szkicował. Młodzieńcze zainteresowania z pewnością przełożyły się na wyjątkowy styl artysty. Roa najpierw maluje szkielet i organy wewnętrzne, a dopiero na końcu to, co tak naprawdę widzimy, czyli skórę i sierść. Łódzki mural Łasice kradną jajka został również doskonale dopasowany do istniejącej architektury.

mural Łódź, ul. Nowomiejska 5, Roa
Łódź, ul. Nowomiejska 5, Roa

Próchnika 9, Sepe & Chazme

Detronizacja powstała już w 2011 roku. Mural łączy style dwóch artystów. Zdeformowane postaci, trochę oderwane od rzeczywistości, próbują odnaleźć się w geometrycznym uporządkowanym świecie.

mural Łódź, ul. Próchnika 9, Sepe & Chazme
Łódź, ul. Próchnika 9, Sepe & Chazme

Strzelców Kaniowskich 48, Inti

Mural powstał w 2012 roku w ramach kolejnej edycji Galerii Urban Forms. Przedstawia przyodzianą w tradycyjny chilijski ubiór postać. Jak wskazuje sama nazwa pracy, jest to Święty wojownik.

mural Łódź, ul. Strzelców Kaniowskich 48, Inti
Łódź, ul. Strzelców Kaniowskich 48, Inti

Politechniki 20, Etam Cru

Madame Chicken powstała w 2013 roku, a jej twórcy inspirowali się wierszem Juliana Tuwima – łódzkiego poety. W aeroplanie przeczytamy: miała babcia kurkę, kurkę-złotopiórkę, wesołą kokoszkę, zwariowaną troszkę (…). Mural może być również odczytywany jako pastisz Damy z gronostajem, obrazu namalowanego przez Leonarda da Vinci.

mural Łódź, al. Politechniki 20, Etam Cru
Łódź, al. Politechniki 20, Etam Cru

Wyszyńskiego 80 (267), Inti

Pierwszy w mieście mural namalowany na wieżowcu i poza szeroko rozumianym centrum Łodzi, a także jedna z największych wielkoformatowych prac w Polsce. Powstawał przez ponad dziesięć dni i zajmuje całą powierzchnię ściany jedenastopiętrowego budynku. I believe in goats nawiązuje do folkloru Ameryki Południowej, skąd pochodzi Inti Castro. Na żywo robi ogromne wrażenie!

mural Łódź, al. Wyszyńskiego 80 (267), Inti
Łódź, al. Wyszyńskiego 80 (267), Inti

Morcinka 2, Guido van Helten

Australijski streetartowiec spędził w Polsce prawie dwa miesiące. W tym czasie pokrył ściany dwóch bloków przy ulicy Morcinka 2 i 4. Aby poznać oczekiwania mieszkańców Zarzewa, Fundacja Urban Forms zorganizowała wraz z artystą piknik. Wydarzenie było okazją do integracji sąsiedzkiej, rozmów o dziełach sztuki i prezentacji rodzinnych pamiątek. Motywy zaczerpnięte od mieszkańców osiedla, w tym rysunek wykonany przez małego chłopca, znalazły się na wielkoformatowych muralach.

Guido van Helten mural w Łodzi a Zarzewie
Łódź, ul. Morcinka 2, Guido van Helten

Sienkiewicza 39, Raspazjan

Mural artysty, podobnie jak i jego inne prace, odnosi się do śląskich symboli, motywów ludowych oraz futurystycznych wizji. Powstał w 2015 roku w ramach Festiwalu Energia Miasta.

mural Łódź, ul.Sienkiewicza 39, Raspazjan
Łódź, ul. Sienkiewicza 39, Raspazjan

Nowomiejska 10, Tadeusz Piechura & Gregor Gonsior

Mural powstał w 2012 roku w ramach projektu Sztuka obiecana – Typograffiti, który nawiązywał do awangardy dwudziestego wieku oraz twórczości Władysława Strzemińskiego. Został wykonany przez Gregora Gonsiora według grafiki Tadeusza Piechury, wybitnego plakacisty związanego z Łodzią.

mural Łódź, ul.Nowomiejska 10, Tadeusz Piechura & Gregor Gonsior
Łódź, ul. Nowomiejska 10, Tadeusz Piechura & Gregor Gonsior

Wschodnia 70, Paulina Nawrot

Czy piękno może zbawiać świat? Paulina Nawrot chce, aby każdy z nas zadał sobie to pytanie. Uważa, że to właśnie Maryja jest uosobieniem piękna, które zachwyca i wpływa na innych. Mural powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Łodzi. Autorka zaprosiła do współpracy znajomych ze Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, której jest liderką.

mural Łódź, ul. Wschodnia 70, Paulina Nawrot
Łódź, ul. Wschodnia 70, Paulina Nawrot

Wólczańska 13, Cekas

W Łodzi Łukasz Berger przygotował nietypową instalację. Z setek prętów o różnej długości ułożył napis – cisza. W wywiadach z autorem możemy przeczytać, że praca odnosi się do komunikacji między człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością.

mural Łódź, ul. Wólczańska 13, Cekas
Łódź, ul. Wólczańska 13, Cekas

Piotrkowska 26, Twożywo

Powszechnie odgrywana normalność, tresowana łagodnością i bezbronnością, w kolejnej banalnej chwili może przemienić się w święto zniszczenia – tymi słowami swoją pracę opisuje nieistniejąca już grupa Twożywo. Mural znajduje się w podwórku przy ulicy Piotrkowskiej 26.

mural Łódź, ul. Piotrkowska 26, Twożywo
Łódź, ul. Piotrkowska 26, Twożywo

Cmentarna 3a, hyuro

Mural został zrealizowany w 2017 roku w ramach Festiwalu Łódź 4 Kultur. Argentyńska artystka w swoich pracach przedstawia głównie postaci kobiece. W Łodzi zrobiła wyjątek. Chłopcy stoją w kręgu, rozmawiają ze sobą.

mural Łódź, ul. Cmentarna 3a, Hyuro
Łódź, ul. Cmentarna 3a, Hyuro