Mister Warszawy, czyli Węgierska Ekspozytura Handlowa

Codziennie tysiące osób spacerują zielonymi alejkami Łazienek Królewskich. Ale czy wszyscy wiedzą, jakie skarby skrywa ich bezpośrednie otoczenie? Na jeden z nich – modernistyczny budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej – można trafić przy ulicy Szwoleżerów 10.

Węgierska Ekspozytura Handlowa przy ulicy Szwoleżerów 10 w Warszawie.

Został zbudowany w 1972 roku według projektu Jana Zdanowicza, z kolei za realizację wnętrza odpowiadał Bronisław Eibel. Obaj byli absolwentami Politechniki Warszawskiej oraz członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Już od początku wzbudzał podziw. W 1973 roku otrzymał jednogłośnie tytuł Mistera Warszawy. To architektoniczne wyróżnienie przyznawane było przez redaktorów i grono specjalistów na łamach Życia Warszawy. Oceniano walory architektoniczne i funkcjonalne, a także jakość wykonania.

Parter budynku przeznaczony był na przestronne sale ekspozycyjno-handlowe, kawiarnię oraz bufet, a dwukondygnacyjna góra – na pokoje biurowe. Sam obiekt powstał we współpracy ówczesnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady Republiki Węgierskiej. Polacy przygotowali projekt i zapewnili materiały budowlane, natomiast zadaniem Węgrów było dostarczenie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.

Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej zabytkiem.

W 2019 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał obiekt do rejestru zabytków – z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe. Nic dziwnego. Na podziw zasługuje chociażby spiralna klatka schodowa czy unikatowa ażurowa konstrukcja, która zdobi wewnętrzny dziedziniec. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakim szacunkiem architekci potraktowali przyrodę – podcienia zaprojektowano tak, by mogły przez nie swobodnie rosnąć drzewa.

W komunikacie Agnieszki Żukowskiej, Rzecznik Prasowej MWKZ, możemy przeczytać, że (…) w skali Warszawy obiekt należy do najwyższej próby realizacji architektonicznych pochodzących z lat 60. i 70. XX w., cechujących się oryginalną bryłą, dużymi partiami przeszkleń, użyciem starannie dobranych materiałów wykończeniowych, w tym naturalnego kamienia, ceramiki, aluminium oraz prestiżową lokalizacją.

Modernistyczne schody w budynku Węgierskiej Ekspozytury Handlowej w Warszawie.

Modernistyczne wnętrze dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej.

Węgierska Ekspozytura Handlowa była użytkowana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem aż do początku lat dwutysięcznych. Dziś stoi nieużywana, a jej luksusowe wnętrza – choć niestety w coraz gorszym stanie – można oglądać tylko przez szybę.

Ci, którzy chcą lepiej przyjrzeć się temu, co skrywa, mogą zobaczyć na Netfliksie pierwszy sezon serialu Rojst w reżyserii Jana Holoubka, którego akcja toczy się w 1984 roku. Na potrzeby produkcji budynek został zaaranżowany na redakcję Ekspresu Wieczornego.

Mister Warszawy w rejestrze zabytków. Jak prezentuje się wnętrze Węgierskiej Ekspozytury Handlowej?

Budynek Węgierskiej Ekspozytury Handlowej należy dziś do bardziej zapomnianych warszawskich realizacji lat 70.

Źródła: (1) mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/1276-budynek-dawnej-wgierskiej-ekspozytury-handlowej-zabytkiem, (2) pl.wikipedia.org/wiki/Mister_Warszawy