Loesje – zrób komuś dzień dobry

Niezależnie od tego, czy spotkasz ją na mieście czy w kawiarni podczas warsztatów kreatywnego pisania, nie przejdziesz obok niej obojętnie. Kim jest tajemnicza Loesje? I dlaczego postanowiła dotrzeć do umysłów ludzi poprzez partyzanckie działania na ulicach?

KIM JEST LOESJE

Historia sięga listopada 1983 roku. Wtedy to w Holandii, a konkretnie w Arnhem, na świat przyszła Loesje. Po polsku – Lusia lub Luśka. Od początku nie był jej obojętny los innych ludzi. Ze znajomymi rozmawiała o świecie podzielonym żelazną kurtyną i problemach, z którymi ówcześnie borykał się jej kraj.

Wspólnie szukali rozwiązań, które miały stanowić odpowiedź na docierające do nich pesymistyczne wiadomości. Zaczęli pisać teksty odnoszące się do otaczającej ich rzeczywistości, w których wyrażali swoje poglądy i zachęcali do działania. Nie pouczali, za to namawiali do dyskusji, a także krytycznego i konstruktywnego spojrzenia na daną sprawę.

Początkowo plakaty ze stworzonymi hasłami rozwieszali jedynie w rodzinnym Arnhem, następnie w Amsterdamie, a także kilku innych miastach Holandii i Belgii. Z czasem zaczęli jeździć po całej Europie w poszukiwaniu osób, które – tak jak oni – chciały zmieniać świat przy pomocy słowa.

Loesje nie jest jednak osobą z krwi i kości. To jedynie nazwa inicjatywy, którą w języku niderlandzkim możemy przetłumaczyć na słynnego wojownika. Kluczowe są dla niej takie wartości, jak: wolność (w tym wolność słowa), prawa człowieka, równość, tolerancja, empatia, niezależność i sprzeciw wobec autorytarnych opinii.

Mural Loesje z napisem Z punktu widzenia drogi mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi przy ulicy Lubelskiej 30/32 w Warszawie, okolica dworca Warszawa Wschodnia

LOESJE W POLSCE

Choć najbardziej rozpoznawalna pozostaje w Holandii, jest również obecna w kilkudziesięciu innych krajach, między innymi: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Nepalu. Przez lata idea przekształciła się w sieć grup lokalnych, które na całym świecie działają w porozumieniu z fundacją Loesje International.

Do Polski zawitała po raz pierwszy wczesną wiosną 1990 roku, podczas swojej podróży po krajach byłego Bloku Wschodniego. Z czasem jej działania zaczęły przybierać na sile i regularności – w 2004 roku powstała nieformalna grupa w Kielcach, a w 2019 roku swoją działalność rozpoczęła Fundacja Loesje Polska.

MURALE LOESJE W WARSZAWIE

Poza minimalistycznymi wlepkami i plakatami, w Warszawie możemy także trafić na kilka haseł zrealizowanych w formie murali. Znajdują się przy:

 • Grochowskiej 292 (Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu),
 • Stalowej 38 (Im dłużej czekasz na przyszłość, tym będzie krótsza),
 • Jadowskiej 7 (Prz szłość),
 • Walecznych 61 (Zrób komuś dzień dobry),
 • Międzynarodowej 56 (Umysł, otwarte 24h),
 • Lubelskiej 30/32 (Z punktu widzenia drogi mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi),
 • Jana Pawła II 57 (Zrób komuś dzień dobry),
 • Gościeradowskiej 9 (Nie rozmawiaj ze znajomymi, bo jeszcze kogoś poznasz),
 • Smoczej 18 (Zderzenie z kulturą, nie przepraszaj, wpadaj częściej).

Warsztaty kreatywnego pisania

Nowe projekty tworzone są podczas organizowanych lokalnie spotkań lub są tłumaczeniami haseł powstałych w innych językach. O nadchodzących warsztatach kreatywnego pisania metodą Loesje, które odbywają się w całej Polsce – zazwyczaj w niedzielne popołudnia – można dowiedzieć się z kalendarium na oficjalnej stronie projektu.

Otwarte warsztaty prowadzone są przez przeszkolonych moderatorów, których zadaniem jest stymulowanie wrażliwości i kreatywności uczestników. Uczą, jak wyrażać swoje opinie, jak bawić się językiem i wykorzystywać jego wieloznaczność do budowania prostych, a jednocześnie niekonwencjonalnych haseł.

Pokazują, jak samodzielnie myśleć, ale też dyskutować, gdy spotkają się osoby o odmiennych poglądach. Bowiem jedną z wartości, która przyświeca idei Loesje, jest otwartość na innych – musimy być świadomi tego, że każdego człowieka ukształtowały inne doświadczenia.

Wlepka Loesje z napisem Którędy wychodzi się na ludzi na jednej z ulic w Warszawie

LOESJE – INSPIRUJĄCE HASŁA

Słowa mają moc – chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. A gdy trafiamy na nie w formie wlepek, plakatów lub szablonów na ulicy, dodatkowo wyrywają nas z codziennej rutyny.

Tworzone w ramach projektu hasła – w różnych językach – można znaleźć na stronie Loesje. Dozwolone jest ich niekomercyjne wykorzystanie… ale w duchu ekologii. Nie powinny być powielane na materiałach, które trudno poddać recyklingowi.

Niektóre z nich zyskały ogromną popularność:

 • Nawet teraz tworzysz historię.
 • Którędy wychodzi się na ludzi?
 • W taki dzień jak dziś Marco Polo wyruszył do Chin. Jakie są Twoje plany?
 • Nie krzywdź drzew, bo dostaniesz z liścia.
 • Czy życie zajmuje Ci dużo czasu?
 • Co jeśli klucz maturalny nie otwiera żadnych drzwi?
 • Zapytaj czasem, co u siebie?
 • Tęsknię za miejscem, w którym mnie jeszcze nie było.

Źródła: (1) loesje.pl