Kultowy Banksy Tunnel w Londynie

Jeszcze kilkanaście lat temu mury przejścia podziemnego pod stacją Waterloo nie były pokryte graffiti. Wszystko zmieniło się w maju 2008 roku, kiedy to Banksy zorganizował Cans Festival. Zaprosił największych streetartowców, którzy na zawsze odmienili oblicze tego miejsca – zresztą znanego obecnie jako Banksy Tunnel.

CANS FESTIVAL

Do Londynu przyjechali twórcy z całego świata, między innymi: Vexta, Sten & Lex, Orticanoodles, C215, Ben Eine oraz Blek Le Rat – francuski artysta, który podobno był jedną z największych inspiracji Banksy’ego.

Na łamach brytyjskiego dziennika Telegraph Banksy przekonywał wtedy, że graffiti nie zawsze jest aktem wandalizmu, nie polega na niszczeniu budynków. Często jest jedynym sposobem na nadanie zupełnie nowego charakteru danej przestrzeni, odczarowanie jej. Liczył, że w ciągu kilku godzin, przy pomocy kilkuset puszek z farbą, uda się przekształcić zapomniany, ciemny i wilgotny tunel w bastion niezwykłej sztuki ulicznej.

Obecnie nie znajdziemy tu już żadnej z tamtejszych prac, jednak założenia festiwalu zostały zrealizowane. Obskurny tunel, który dotychczas był wykorzystywany jako garaż dla firmy transportowej, stał się ostoją artystów. Miejsce odrodziło się, zaczęło tętnić kreatywnością i przyciągać miłośników street artu. Stało się symbolem rewitalizacji miasta poprzez sztukę.

BASTION STREET ARTU

Warto podkreślić, że mimo swojego ulicznego charakteru Londyn nie jest przepełniony street artem na każdym kroku. Najciekawsze spoty znajdują się w kilku dzielnicach: Shoreditch, Camden, Brixton, Walthamstow.

Co więc sprawiło, że Banksy Tunnel stał się kultowym miejscem? Przede wszystkim jest to największa legalna przestrzeń do tworzenia graffiti w Londynie. Tunel mierzy ponad 300 metrów długości. Zachwyca mnogością form i kolorów.

Każdy ma szansę, by zostawić tu coś po sobie. To swojego rodzaju płótno, na którym można przekazywać wiadomości i przelewać swoje uczucia. Część prac nawiązuję do popkultury i wydarzeń politycznych, większość jednak wydaje się być swobodnym wyrazem artystycznym. Najwięcej jest tu charakterów, graffiti w stylu freestyle i wildstyle.

W 2014 roku, w międzynarodowy Dzień Kobiet, pobito tu nawet rekord Guinnessa. W ciągu 6 godzin powstał największy mural wykonany przy pomocy farb w sprayu. Stworzyło go ponad 100 kobiet, których celem było zwiększenie świadomości na temat profilaktyki oraz leczenia raka piersi.

LOKALIZACJA

Banksy Tunnel znajduje się nieco na uboczu, poza głównymi atrakcjami turystycznymi, jednak łatwo do niego trafić. Wystarczy dojechać metrem do stacji Waterloo lub przy okazji zwiedzania centralnej części Londynu przejść przez Westminster Bridge na drugą stronę Tamizy.

Wizytę można połączyć ze spacerem po Southbank Centre – kompleksie artystycznym, a zarazem największym centrum sztuki w Europie – odpoczynkiem przy słynnym London Eye, czy też wizytą w oddalonym o kilometr Tate Modern, czyli muzeum sztuki nowoczesnej, które mieści się w hali dawnej elektrowni Bankside Power Station. W samym tunelu znajdują się również klimatyczne bary i restauracje.

Jeśli więc chcesz zobaczyć jedne z najnowszych prac w mieście, koniecznie tam zajrzyj. Z pewnością trafisz na grafficiarzy w akcji. Dzięki nim mury Leake Street codziennie wyglądają inaczej, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach farb w sprayu (i marihuany).


Źródła: (1) upmag.com/the-banksy-tunnel