Mińska 65 – Drukarnia Naukowo-Techniczna

W latach 50-tych XX wieku, w miejscu dawnych Centralnych Warsztatów Samochodowych w Warszawie, stanął budynek projektu Jerzego Brandysiewicza i Stanisława Zalewskiego. Od tamtej pory przy Mińskiej 65 prężnie działała Drukarnia im. Rewolucji Październikowej. Kompleks pełnił swoją funkcję aż do 2012 roku.

Dach Drukarni Naukowo-Technicznej przy Mińskiej 65 w Warszawie

Rampa towarowa drukarni na warszawskiej Pradze

Drukarnia słynęła z niezwykłej jakości. Realizowała nie tylko zlecenia krajowe, ale również zagraniczne, chociażby dla angielskiego Pergamonpressu, wydawnictw zachodnioniemieckich, szwedzkich i fińskich. Specjalizowała się w składzie tekstów w kilku językach: arabskim, abisyńskim, chińskim, etiopskim czy koptyjskim.

Źródła podają, że w ciągu sześćdziesięciu lat działalności Drukarni Naukowo-Technicznej wykonano tu ponad 100 milionów egzemplarzy najróżniejszych książek! W większości były to publikacje naukowe oraz techniczne, a także projekty wymagające zastosowania zaawansowanego druku wielobarwnego.

W latach 70-tych, czyli w okresie swojej świetności, zakład zatrudniał około 1200 osób. Działająca tu zecernia była jedną z największych w Europie. Cały proces produkcji, od składu po pakowanie, odbywał się pod jednym dachem – w jasnych przestronnych halach. Światło dzienne wpadało przez umieszczone w suficie charakterystyczne ogromne świetliki.

Zwiedzanie Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania

Świetliki w suficie Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie.

W chwili otwarcia była to druga, obok Domu Słowa Polskiego, tak nowoczesna drukarnia w kraju. Kompleks składał się z trzech połączonych ze sobą budynków – biurowca oraz dwóch hal produkcyjnych. W biurowcu mieściły się między innymi redakcje wydawnictw oraz biura drukarni, a w halach: magazyn papieru, zecernia, introligatornia i drukarnia.

Obecnie kompleks stanowi miejsce swobodnego funkcjonowania niezależnych firm. Znajdują się tu studia fotograficzne i muzyczne, magazyny i warsztaty, a jedno z pomieszczeń w części piwnicznej zajmuje komis meblowy.

Postindustrialne przestrzenie wynajmowane są na różnego rodzaju wydarzenia. Odbywają się tu gale wręczenia nagród, konferencje i szkolenia, pokazy mody, koncerty, a nawet imprezy techno.

Niepowtarzalna architektura drukarni przy Mińskiej 65 w Warszawie

Wnętrze drukarni na warszawskiej Pradze

Źródła: (1) minska65.pl/o-nas, (2) twoja-praga.pl/praga/fabryki/2955