Kontakt

POZNAJMY SIĘ

Masz ochotę na alternatywny spacer po Warszawie? Chcesz nawiązać współpracę lub zadać jakieś pytanie?

Napisz na: empewju@gmail.com

Notatki fotograficzne Michał Wojtas podczas spaceru po Warszawie

MICHAŁ WOJTAS

W lipcu 2022 roku minęło siedem lat, odkąd na Instagramie założyłem Notatki fotograficzne. Dla jednych dużo, dla innych mało. Dla mnie całkiem sporo, tym bardziej, że notuję znacznie dłużej, a swoimi zdjęciami mam już zapełnione dwa terabajtowe dyski zewnętrzne. Kto wie, może w końcu kiedyś je uporządkuję, a z zebranym materiałem zrobię coś sensownego.

Nie jestem profesjonalnym fotografem. Spaceruję, zwiedzam i odkrywam. Codziennie. Dlatego też lubię nazywać siebie Obserwatorem, z kolei inni nazywają mnie Panem Notatkiem.

Przez kilka dobrych lat korzystałem z Samsunga Galaxy S10, niedawno wymieniłem go na nowszy model – S21. W przeszłości, zwłaszcza na koncertach i podczas demonstracji, robiłem też fotki: Canonem 450d i M50, Sony A450.

Jednak w codziennych sytuacjach do notowania zupełnie wystarcza mi smartfon. Nie rzuca się tak bardzo w oczy, nie prowokuje. Choć i tak miny przechodniów często mówią – dlaczego ten typ fotografuje jakieś bazgroły, co on widzi na tych murach.

W końcu dziś fotografować można wszystko, ale jeszcze nikt dzięki fotografii nie odkrył brzydoty. Susan Sontag w jednej ze swoich książek napisała – nikt nie wykrzykuje: Jakiż ten przedmiot jest brzydki! Muszę go sfotografować! Nawet gdyby ktoś tak powiedział, znaczyłoby to: Według mnie brzydota… jest piękna.

Michał Wojtas znany jako Notatki fotograficzne, mural na warszawskiej Pradze.
fot. Karina Krystosiak

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • 3. miejsce w konkursie Miasto w obiektywie smartfona Samsung (2022, National Geographic i Samsung Polska),
  • Wyróżnienie w konkursie Polska-Konteksty (2022, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie),
  • 1. miejsce w konkursie ŠKODA Auto Muzyka – muzyczne podróże (2014, Piotr Trybalski i ŠKODA Polska),
  • 1. miejsce w konkursie Discover Europe w kategorii Citizen of Europe (2013, International Exchange Erasmus Student Network).

FOTOGRAFIA WARSZAWA

Jestem również założycielem i administratorem grupy Fotografia Warszawa na Facebooku. Przestrzeń ta zrzesza tysiące profesjonalnych fotografów, pasjonatów i początkujących amatorów. Poza informacjami o nadchodzących wystawach i warsztatach, zamieszczane są w niej także zlecenia oraz oferty długofalowej współpracy.

WESPRZYJ NOTATKI FOTOGRAFICZNE

Możesz wesprzeć moją działalność – kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Nawet najmniejsza darowizna z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju tej strony.